Czym ogrodzić plac budowy?

Organizacja zaplecza budowy to wymagające zadanie, z którym musi zmierzyć się każdy inwestor. Ważnym jej elementem jest ogrodzenie działki przed budową, odpowiadające warunkom stawianym w przepisach Prawa budowlanego. Docelowe lub tymczasowe ogrodzenie budowy pozwala nie tylko uniknąć kradzieży materiałów i sprzętów budowlanych znajdujących się na tym terenie, ale przede wszystkim zapobiec wypadkom, o które nietrudno w miejscu pełnym ciężkich maszyn i innych sprzętów.
Czy ogrodzenie na budowie jest wymagane, czym i jak ogrodzić działkę budowlaną, jakie przepisy i wymagania musi spełniać tymczasowe ogrodzenie placu budowy – na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

Czym jest teren budowy?

Plac budowy (teren budowy) to miejsce, w którym prowadzone są roboty budowlane. Zajmowana przez urządzenia zaplecza budowy przestrzeń jest także klasyfikowana jako miejsce budowy, dlatego należy pamiętać, że nie mogą być umieszczone na przykład na sąsiedniej działce, jeśli ta nie znajduje się w zgłoszeniu o pozwolenie na budowę. Odpowiednia organizacja placu budowy obejmuje m.in. stworzenie planu, który będzie warunkiem rozpoczęcia jakichkolwiek prac. Ponadto solidnie przygotowany gwarantuje niższe koszty i wysoką jakość wykonywanych robót.

Czy plac budowy musi być ogrodzony?

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2003 roku jednoznacznie wskazuje na konieczność ogrodzenia terenu budowy, w taki sposób, aby nie zagrażał on życiu i zdrowiu ludzi czy zwierząt, które mogłyby na niego wtargnąć. Minimalna wysokość ogrodzenia placu budowy to 1,5 metra. Co ważne, jeżeli jego ostateczna wysokość nie będzie przekraczać 2,2 metra, to nie potrzebujesz pozwolenia na jego montaż. Nie ma też potrzeby zgłaszania faktu jego stawiania do starostwa lub urzędu miasta na prawach powiatu. Sam montaż ogrodzenia można rozpocząć jeszcze zanim otrzyma się pozwolenie na budowę, co pozwala zaoszczędzić trochę czasu i natychmiast po uzyskaniu wszelkich pozwoleń rozpocząć właściwe roboty budowlane.

Ogrodzenie budowy – przepisy Prawa budowlanego

Ogrodzenia tymczasowe budowy są obowiązkowe, co określa Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane w Art. 22, nakładając na kierownika robót nakaz odpowiedniego zabezpieczenia budowy. Nie jest w prawie wyraźnie wskazane, że koniecznie musi to być ogrodzenie budowlane, jednak w praktyce jest to najbezpieczniejsze i najpopularniejsze rozwiązanie. Decydując się na nie zarówno inwestor, jak i kierownik muszą pamiętać o spełnieniu wszelkich wymagań, w przeciwnym razie mogą narazić się na dotkliwe kary finansowe, nawet do 5000 złotych. O czym należy pamiętać, stawiając ogrodzenie na czas budowy?

Ogrodzenie placu budowy – wymagania dotyczące pozwoleń i zgłoszeń

Jak już zostało wspomniane, teren budowy powinien być ogrodzony do wysokości minimum 1,5 metra, a kiedy nie przekracza 2,2 metra, nie wymaga ani pozwolenia, ani zgłoszenia. Powyżej tej wartości pojawia się konieczność zgłoszenia ogrodzenia na budowę i jego montażu. Odpowiednie instytucje mają 21 dni na rozpatrzenie zgłoszenia, a jeśli do tego czasu nie otrzymasz żadnej odpowiedzi, to na podstawie tzw. milczącej zgody masz prawo rozpocząć stawianie ogrodzenia. Sprzeciw może pojawić się w przypadku, gdy płot tymczasowy, który zamierzasz postawić, może w jakikolwiek sposób naruszać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub gdy stanowi zagrożenie dla ludzi lub mienia. Kiedy nie zachodzą takie przesłanki, istnieje możliwość uzyskania zaświadczenia o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu, dzięki czemu montaż ogrodzenia można rozpocząć natychmiast, bez czekania 21 dni. Ponadto należy umieścić ogrodzenia przy wykopach. Gdy ich głębokość jest większa niż 1 metr, to wysokość ogrodzenia nie może być mniejsza niż 1,1 metra.

Odległości, jakie należy zachować, stawiając ogrodzenie tymczasowe na czas budowy

Wysokość to nie jedyny parametr, jaki musi spełniać ogrodzenie terenu budowy. Przepisy określają również odległość, w jakiej powinny znajdować się składowane materiały budowlane. Przestrzeń pomiędzy nimi a ogrodzeniem to minimum 0,75 metra. Istotna jest również wysokość budowanej nieruchomości, która bezpośrednio wpływa na odległość, w jakiej powinno znaleźć się zabezpieczenie budowy w postaci ogrodzenia. Jeśli wznoszony budynek niesie za sobą ryzyko spadania narzędzi lub materiałów budowlanych, to płot, siatka lub każde inne ogrodzenie musi znajdować się w odległości 1/10 jego wysokości, czyli w przypadku 20-metrowego budynku – 2 metry od niego. Ponadto odległość ogrodzenia od krawędzi wykopu nie może być krótsza niż 1 metr.

Ogrodzenie budowy – wymagania, jakie jeszcze musi spełniać

Tymczasowe ogrodzenie działki, aby powstało zgodnie z prawem, musi spełnić jeszcze kilka dodatkowych warunków.

Ogrodzenie placu budowy – Prawo budowlane stawia przed inwestorami i kierownikami budowy następujące wymagania:

  • ogrodzenie powinno znajdować się na terenie działki, a nie na jej granicy;
  • w przypadku dużych posesji nie musi zabezpieczać całego terenu, ale obszar, na którym odbywają się prace budowlane;
  • na wysokości mniejszej niż 1,8 m jest zakaz wykończenia ogrodzenia ostrymi elementami, jak np. drut kolczasty;
  • ogrodzenia działek budowlanych powinny mieć stabilną konstrukcję i nie zagrażać życiu i zdrowiu ludzi oraz zwierząt;
  • ogrodzenia działki budowlanej mogą być tymczasowe lub stałe, ale zawsze zgodne z obowiązującymi przepisami;
  • organizacja budowy może również obejmować zabezpieczenie drzew znajdujących się na jej terenie. Najczęściej ogranicza się to do obłożenia pnia, aby zabezpieczyć go przed uszkodzeniami, czy o zadbanie o korzenie w przypadku wykopów odbywających się w pobliżu drzewa.

Ogrodzenia budowy – z czego mogą być wykonane?

Ustawodawca nie określa materiałów, z jakich ma być wykonane ogrodzenie na budowę. Ważne, aby było one stabilne i bezpieczne. Ostateczny wybór zawsze wynika więc ze specyfiki konkretnej budowy oraz indywidualnych preferencji inwestora. Ogrodzenie tymczasowe działki to najczęściej:

Ogrodzenie tymczasowe budowy czy docelowe – czym ogrodzić plac budowy?

To inwestor decyduje, jakie zastosuje ogrodzenie budowlane – trwałe czy tymczasowe. Ale, czy każde z nich jest odpowiednie na czas trwania robót budowlanych? Jeżeli zależy Ci na zminimalizowaniu kosztów budowy, a właściwie odwleczeniu ich w czasie, to postaw na ogrodzenia tymczasowe. Cena takich jest zdecydowanie niższa niż stałych. Ponadto ciężki sprzęt, który kilka razy dziennie wjeżdża i wyjeżdża z placu budowy, może uszkodzić ogrodzenie, a w przypadku ogrodzenia docelowego będą to dość duże straty. Nie oznacza to jednak, że wykonanie stałego ogrodzenia jest bez sensu w każdym przypadku. Sprawdzi się ono wtedy, gdy budowa stanowi tylko część sporej działki. Wtedy nie ma większego ryzyka związanego z jego uszkodzeniem, a inwestor ponosi jednorazowy koszt jego wykonania. Musi być jednak pewien, co do jego wyglądu, aby po zakończeniu prac nie okazało się, że ogrodzenie jest niespójne z pozostałymi elementami.

Ogrodzenie placu budowy na wynajem

Istnieje jeszcze jeden sposób na prowizoryczne ogrodzenie, a mianowicie, jego wynajem. Jest to złoty środek na to, czym ogrodzić plac budowy. Zazwyczaj oferta takiego wynajmu zawiera potrzebne elementy, montaż i demontaż ogrodzenia. To pozwala zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas. Ponadto po skończonych pracach inwestor nie musi martwić się o to, co zrobi z ogrodzeniem. Wielokrotnie wykorzystywane ogrodzenia są również gwarancją trwałości. Warto więc rozważyć tę opcję. Najbardziej opłacalna będzie ona wtedy, gdy firma, która ma w swojej ofercie wynajem takich ogrodzeń, ma siedzibę niedaleko Twojej budowy, ponieważ przy większych odległościach koszt samego transportu może sprawić, że będzie to nieopłacalne.

Ogrodzenia placu budowy – dlaczego są tak ważne?

Jeśli wiesz już, czym ogrodzić działkę budowlaną to na koniec warto podkreślić, dlaczego jest to tak ważne. Pomijając już fakt, że niedopełnienie tego obowiązku grozi karą finansową do 5000 złotych, to jest to po prostu bezpieczeństwo ludzi i zwierząt, którzy mogliby znaleźć się przypadkowo na placu budowy i zrobić sobie krzywdę. Odpowiednie przygotowanie placu budowy, w tym wykonanie ogrodzenia to także sposób na uniknięcie strat finansowych. Mamy tu na myśli drogie materiały budowlane i sprzęty, które wystawione na widok mogłyby stać się łatwym celem dla złodziei. Ponadto, jeśli wybierzesz pełne panele ogrodzeniowe, które pokryte są w całości blachą trapezową, ochronią one nie tylko przed złodziejami, czy potencjalnymi aktami wandalizmu, ale także wścibskimi spojrzeniami osób postronnych, zapewniając wszystkim komfort pracy.