Jak zrobić schody tymczasowe na budowie?

Schody tymczasowe to powszechne rozwiązanie stosowane na budowach, gdzie niezbędne jest przemieszczanie się pomiędzy kondygnacjami wznoszonych budynków. Mimo że jest to element, który po zakończonych pracach będzie przeznaczony do rozbiórki, to jednak w ich trakcie ma on do czynienia z dużym obciążeniem. W przypadku schodów tymczasowych estetyka schodzi na drugi plan, ustępując trwałości i bezpieczeństwu użytkowania.

W tym tekście podpowiemy Ci, jak zrobić tymczasowe schody z gotowych rozwiązań i gdzie możesz takie wynająć.

Czym są schody tymczasowe?

Schody tymczasowe określane również mianem schodów budowlanych, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są na budowę. Stosowane jako alternatywa dla schodów żelbetowych, umożliwiają przemieszczanie się pracowników pomiędzy piętrami. Mogą to być schody zewnętrze tymczasowe lub stosowane wewnątrz budynków. W celu zapewnienia bezpieczeństwa osób z nich korzystających należy zadbać o ich odpowiednią szerokość, pokrycie materiałem antypoślizgowym czy zabezpieczenie ich barierkami. Najlepiej sprawdzają się metalowe schody mobilne, które są zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem niż prowizoryczne schody drewniane.

Gdzie sprawdzą się tymczasowe schody budowlane?

Tymczasowe schody sprawdzą się w każdym miejscu na budowie, gdzie istnieją znaczne różnice poziomów. Możesz je wykorzystać jako:

  • konstrukcję schodów – jeśli inwestor zrezygnował ze schodów żelbetowych, które powstają na etapie budowy domu czy innej budowli na rzecz drewnianych, szklanych czy metalowych, wykonywanych dopiero na etapie prac wykończeniowych, to niezbędne jest stworzenie schodów tymczasowych. Jest to konieczne, aby zapewnić możliwości przemieszczenia się pracowników pomiędzy piętrami, dlatego w przypadku podjęcia decyzji o schodach innych niż żelbetowe, warto od razu w koszty ich wykonania wliczyć również te związane z postawieniem tymczasowego rozwiązania;
  • klatki schodowe – to rozwiązanie stosowane jest najczęściej w przypadku wielokondygnacyjnych budynków. Stawia się wtedy zazwyczaj schody zewnętrzne tymczasowe, które mają spełniać funkcję klatki schodowej i umożliwić wejście na każde piętro budynku;
  • kładki – tymczasowe schody rozłożone na płasko nadają się także do zastosowania przy różnego rodzajach wykopach lub jako małe schodki do pokonywania przeszkód znajdujących się na placu budowy.

Schody tymczasowe – jak zrobić?

Tam, gdzie kluczową rolę odgrywa bezpieczeństwo, jest miejsce tylko na najtrwalsze materiały, dlatego metalowe schody tymczasowe stanowią najlepszy wybór. W zależności od potrzeb możesz je kupić, ale najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem (szczególnie gdy mają to być tymczasowe schody do domu, który budujesz dla siebie i po demontażu nie będą Ci już potrzebne) jest ich wynajem. Poza trwałymi materiałami gwarancją bezpieczeństwa jest również odpowiedni montaż, dlatego wyjaśnimy Ci krok po kroku, jak zrobić schody tymczasowe.

Schody tymczasowe – jak zrobić je z gotowych rozwiązań?

  • Krok 1. Przygotuj odpowiednio podłoże. Powinno być one wypoziomowane i stabilne.
  • Krok 2. Zamontuj barierki do schodni. Wystarczy wsunąć słupki poręczy w przygotowane i dostosowane do tego otwory, a następnie od spodu schodni dokręcić śruby, które odpowiadają za blokadę barierek.
  • Krok 3. Jeżeli montaż dotyczy większych modułów, czyli tych posiadających 15 lub 18 stopni, to należy po rozłożeniu odkręcić blokadę. W przypadku schodów do 12 stopni blokadę należy jedynie docisnąć.
  • Krok 4. Zamontuj wszystkie niezbędne uchwyty, które umożliwią osadzenie schodów. Zdemontuj górną stopę i zestawem tych śrub przymocuj dołączony do zestawu uchwyt. Przed jego montażem sprawdź blokadę. Jeśli jest zaciągnięta, to popuść śruby, które ją przytrzymują i przesuń ją do górnej pozycji, zamontuj uchwyt i przesuń blokadę z powrotem w dół. Tak samo postępuj w przypadku dolnej stopy.
  • Krok 5. Zamontuj gotowe schody w wyznaczonym miejscu. Zakotwicz je od dołu, a od góry oprzyj o np. krawędź wykopu, jeśli to w nim mają one stanąć.

Korzystanie z gotowych schodów tymczasowych daje wiele możliwości. Poszczególne moduły można ze sobą łączyć. Jest również opcja przekształcenia schodów w kładkę (dotyczy to modułów do 12 stopni), dlatego jesteś w stanie dopasować ten produkt do aktualnych potrzeb. W zależności od tego, jaką konfigurację modułów wybierzesz, ich instalacja będzie się od siebie nieco różnić i będzie uzupełniona o montaż dodatkowych modułów, które zastosujesz. Na samym końcu upewnij się zawsze, że zamontowane schody tymczasowe są stabilne.

Kontrolowanie stanu schodów tymczasowych

Decydując się na samodzielny montaż schodów, na Twoich barkach spoczywa bezpieczeństwo ich użytkowników, dlatego niezależnie od tego, jak długo trwają prace na budowie, a tym samym, jak długo służyć mają stworzone przez Ciebie schody, powinieneś regularnie je konserwować i kontrolować ich stan. W ramach przeglądu sprawdzaj, czy na przykład podłoże, na którym one stoją, nie przemieściło się oraz to, czy wszystkie śruby są odpowiednio dokręcone. Metalowe rozwiązanie nie niesie na szczęście za sobą takiego ryzyka jak schody drewniane tymczasowe w postaci gnijącego drewna, ubytków czy osłabienia nośności.

Tymczasowe schody na budowie – gotowe rozwiązania

Nawet jeśli dysponujesz solidnymi deskami, z których mogłyby powstać tymczasowe drewniane schody, to ich wykonanie jest czasochłonnym zajęciem. Ponadto nie jest to rozwiązanie, które spełniałoby obowiązujące normy, a zatem nie może być uznane za w pełni bezpieczne. W tym kontekście bardziej opłacalnym i pewniejszym rozwiązaniem jest po prostu wynajem gotowych schodów tymczasowych. Tego typu konstrukcje można bardzo szybko i łatwo modyfikować, a w dodatku sprawdzają się w każdych warunkach, nawet tych najbardziej wymagających. Schody budowlane znajdziesz bez problemu w ofercie wielu firm, również w TLC Rental. To rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści, w tym m.in.:

  • szybki i bezproblemowy montaż;
  • bezpieczeństwo (gotowe rozwiązania wyposażone są często w antypoślizgowe stopnie i spełniają niezbędne normy);
  • możliwości dostosowania do swoich potrzeb (na rynku dostępne są schody budowlane o różnych ilościach stopni, dające możliwość regulacji kąta nachylenia czy łączenia ze sobą różnych modułów, istnieje możliwość ich wynajmu z barierkami lub bez, a w dodatku w każdej chwili można zmienić ich miejsce na terenie budowy).

Schody tymczasowe. Czy warto zdecydować się na samodzielny montaż?

Wiesz już, jak zrobić schody tymczasowe z gotowych rozwiązań. Mimo że ich montaż jest niezwykle łatwy, to jeśli cenisz swój czas, możesz zdecydować się nie tylko na wynajem, ale również na ich postawienie na placu budowy. Poznaj schody budowlane tymczasowe TAS lub ich alternatywę, która sprawdzi się przy większych inwestycjach – spiralne schody tymczasowe. Dowiedz się, jakie korzyści płyną z ich użytkowania i sam zadecyduj, czy chcesz samodzielnie zająć się ich montażem, czy może lepiej zlecić to innej firmie. W TLC Rental możesz bowiem liczyć nie tylko na wynajem, ale również na stworzenie indywidualnych projektów, transport czy montaż.