Ogrodzenie tymczasowe – pełne czy ażurowe?

Tymczasowe ogrodzenia budowlane znane również jako ogrodzenia przestawne to element, którego nie może zabraknąć na placu budowy. To nie tylko obowiązek narzucony przez przepisy, ale również sposób na zabezpieczenie terenu przed wtargnięciem osób trzecich czy bezpieczeństwo przechodniów. W zależności od potrzeb inwestora i specyfiki budowy można wybierać spośród wielu rozwiązań. Jeden z podziałów uwzględnia ogrodzenia ażurowe oraz pełne i to tym dwóm rodzajom poświęcony jest poniższy artykuł. Dowiedz się, jakie ogrodzenie tymczasowe – pełne czy ażurowe, wybrać.

Ogrodzenie tymczasowe ażurowe – charakterystyka, zastosowanie

Ogrodzenie ażurowe to konstrukcja, która składa się z prostej ramy wypełnionej zazwyczaj stalową siatką. Jest to zatem świetna alternatywa dla siatki leśnej, po którą czasem sięgają prywatni inwestorzy. Ogrodzenie tymczasowe ażurowe jest o wiele bardziej odporne na działanie różnych czynników, a ponadto jego montaż jest zdecydowanie prostszy i szybszy niż siatki leśnej. Z kolei w stosunku do ogrodzenia tymczasowego pełnego jest to tańsze rozwiązanie. Ogrodzenie ażurowe budowlane charakteryzuje ponadto niewielka waga oraz wymiary, dzięki czemu łatwo jest przetransportować je z jednego miejsca do drugiego i to niewielkim kosztem. Ułatwia to również sam montaż. Mimo że przęsła ażurowe są dość lekkie, to jednocześnie są odporne na podmuchy wiatru i inne warunki atmosferyczne. Ogrodzenia budowlane ażurowe znajdują zastosowanie nie tylko jako zabezpieczenie budowy, ale również jako zabezpieczenie imprez plenerowych czy do wyznaczania ciągów komunikacyjnych. Sprawdzają się również jako ogrodzenia wykopów. Wysoka przezierność, jaką charakteryzują się ogrodzenia przenośne ażurowe to dla jednych duża zaleta, dla innych wada. Z jednej strony umożliwiają one nadzór tego, co się dzieje na budowie niemal z każdego miejsca, z drugiej − każdy przypadkowy przechodzień ma wgląd na teren budowy.

Ogrodzenie tymczasowe budowlane pełne – charakterystyka, zastosowanie

Pełne ogrodzenia budowlane tymczasowe składają się z ramy, której wypełnienie stanowi blacha trapezowa. Jest ona całkowicie nieprzezierna, dzięki czemu zdecydowanie lepiej chroni plac budowy niż ażurowe ogrodzenia. I nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o ochronę przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów, ale także przed pyłem i hałasem oraz innymi zagrożeniami, z jakimi można spotkać się na placach budowy. Ogrodzenia pełne sprawdzą się przede wszystkim tam, gdzie prowadzone są prace rozbiórkowe i gdzie istnieje ryzyko spadania drobnych fragmentów gruzu, a także przy korzystaniu z ciężkiego sprzętu czy wykonywaniu nasypów. Ten rodzaj tymczasowego ogrodzenia warto również zastosować w przypadku placów budowy w obszarach miast. Z powodzeniem sprawdzi się również w przypadku imprez plenerowych.

Ogrodzenie tymczasowe – cena

Koszt ogrodzenia tymczasowego zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest przede wszystkim to, czy interesuje Cię jego zakup, czy wynajem. W przypadku, gdy potrzeba jest jednorazowa, a czas budowy stosunkowo krótki, to najlepszym rozwiązaniem jest wynajem. W przypadku regularnych i długookresowych inwestycji – zakup. Nie bez znaczenia jest również rodzaj ogrodzenia.

Ogrodzenia budowlane – cena:

  • ogrodzenie ażurowe – cena za ten typ ogrodzenia będzie zdecydowanie niższa niż w przypadku pełnych paneli. Najczęściej cena jest podawana za metr bieżący. Ostateczny koszt będzie zatem w dużej mierze zależał od ilości, a także rodzaju paneli. W ofercie TLC Rental znajdziesz 6 różnych typów ażurowych ogrodzeń. Na cenę wpływa również transport i inne ewentualne usługi jak na przykład montaż. Koszt można ograniczyć, decydując się na wynajem zamiast zakupu. To rozwiązanie sprawdzi się jednak, w przypadku, gdy prace budowlane nie będą trwać zbyt długo;
  • pełne ogrodzenie budowlane – cena zakupu pełnego ogrodzenia może być nawet dwa razy wyższa niż ogrodzenia ażurowego. Jest jednak ona rekompensowana lepszą ochroną. Podobnie, jak w pierwszym przypadku, tak i w tym można ograniczyć koszty, decydując się na wynajem. Niezależnie, na którą opcję się zdecydujesz, cena będzie podyktowana ilością metrów bieżących i typem paneli. W przypadku potrzeby wzmocnienia lub niestandardowych rozwiązań należy liczyć się z dodatkowymi kosztami akcesoriów.

Ostateczne ceny są zawsze wyliczane indywidualnie. Jeśli chcesz poznać szczegółowe koszty, jakie będziesz musiał ponieść, skontaktuj się z TLC Rental, firmą zajmującą się dystrybucją i wynajmem ogrodzeń tymczasowych.

Ogrodzenia ażurowe budowlane a ogrodzenia pełne – porównanie

Ogrodzenia tymczasowe budowlane zarówno pełne, jak i ażurowe to wygodne w montażu oraz transporcie rozwiązania. W zależności od potrzeb można je wynająć lub zakupić, co również korzystnie wpływa na cenę. Każde z tych ogrodzeń ma swoje wady i zalety, dlatego, aby ułatwić wybór, zestawiliśmy w tabelce najważniejsze cechy zarówno ogrodzenia ażurowego, jak i pełnego.

Ogrodzenia tymczasowe budowlane – porównanie

ogrodzenie budowlane ażurowe ogrodzenie budowlane tymczasowe pełne
przezierne, widać przez nie wszystko to, co dzieje się na placu budowy nieprzezierne, skutecznie chroni więc przed wzrokiem przechodniów, hałasem, pyłem i kurzem
doskonale sprawdzi się na placach budowy poza miastem, w przypadku imprez masowych na świeżym powietrzu czy do wyznaczania ciągów komunikacyjnych najlepsze rozwiązanie na place budowy zlokalizowane w przestrzeni miejskiej, tych, na których pracują ciężkie sprzęty czy prowadzona jest rozbiórka
łatwe w montażu łatwe w montażu
cena niższa niż w przypadku pełnych droższe rozwiązanie niż panele ażurowe, jednak stanowiące lepszą ochronę
istnieje możliwość zakupu różnego rodzaju akcesoriów jak brama przesuwna, furtka tymczasowa, stopa betonowa, zawiasy, klamry, kotwy, koła do bram do podstawowych elementów ogrodzenia pełnego można dokupić dodatkowe akcesoria w tym m.in. furtki, bramy, kotwy, stopy, podpory czy rygle do bram i furtek
rozmiar paneli umożliwia ich łatwy transport, zmieszczą się nawet w busie specjalne palety do ogrodzeń pełnych ułatwiają transport i zwiększają jego bezpieczeństwo
przemyślana konstrukcja, niewielkie wymiary i waga pozwalają na ekonomiczne składowanie zaprojektowane z myślą o łatwym składowaniu

Jakie ogrodzenie tymczasowe – pełne czy ażurowe?

Każda budowa ma inną specyfikę i wymaga zastosowania różnych rozwiązań. W wyborze odpowiedniego ogrodzenia tymczasowego budowy pomoże Ci zatem sprecyzowanie aktualnych potrzeb. W przestrzeni miejskiej najlepszym wyborem jest ogrodzenie przenośne pełne, które uchroni pracowników przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów, a przechodniów przed hałasem, pyłem i kurzem pochodzącym z terenu budowy. Na mniej uczęszczanych terenach można z kolei pozwolić sobie na ogrodzenia ażurowe. Cena tego rozwiązania jest zdecydowanie niższa, jednak kosztem nieco mniejszej ochrony. Plac budowy będzie bowiem widoczny dla każdego, kto znajdzie się w pobliżu. Niezależnie, które rozwiązanie ostatecznie wybierzesz, możesz być pewien, żadne z nich nie przysporzy Ci większych problemów przy montażu.

Jeśli to, jakie ogrodzenie tymczasowe – pełne czy ażurowe wybrać, jest dla Ciebie problemem, zdaj się na pomoc specjalistów. Wybierając spośród oferty TLC Rental możesz liczyć na pomoc w zakresie doboru odpowiedniego rozwiązania – zoptymalizowanego również pod kątem kosztów. Pamiętaj, że ogrodzenia budowy to nie wszystko. Niekiedy specyfika budowy wymaga zastosowania niestandardowych rozwiązań i wtedy przydatne mogą okazać się dodatkowe akcesoria. Ważne, więc aby producent miał je również w swojej ofercie. Sprawny i szybki transport oraz możliwość wyboru pomiędzy zakupem lub wynajmem ogrodzeń budowlanych to równie ważne aspekty, które niewątpliwie wpływają na ostateczny koszt budowy.

Kiedy już zostanie podjęta decyzja, które ogrodzenie wybrać, może przydać się wiedza na temat tego, jak zrobić ogrodzenie tymczasowe.