Bezpieczeństwo na budowie – jak dbać o nie na wysokościach?

W przypadku większości inwestycji budowlanych nieuniknione są prace na wysokościach. Te zadania są szczególnie ryzykowne, dlatego oprócz odpowiednich kwalifikacji i umiejętności pracowników budowy tak ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa. Rozwiązanie w tym przypadku stanowi odpowiedni system antyupadkowy budowlany.

W tym artykule skupimy się na tym, jak powinno wyglądać zabezpieczenie indywidualne pracownika przed upadkiem.

Zabezpieczenie indywidualne antyupadkowe – co to jest, jak działa?

System antyupadkowy na budowę to zestaw urządzeń, których zadaniem jest zabezpieczenie pracownika pracującego na wysokości przed upadkiem, a w razie jego wystąpienia – zminimalizowanie jego skutków.

W przypadku wielu systemów antupadkowych ich podstawę stanowi mobilny punkt zaczepienia, który można zamontować niemal w każdym miejscu na placu budowy za pomocą stabilnej podstawy. Specjalna, lekka konstrukcja ułatwia to zadanie. Do punktu zaczepienia montuje się liny zabezpieczające przed upadkiem, na których końcach znajduje się przypięta uprząż bezpieczeństwa. Lina zabezpieczająca jest dodatkowo wyposażona w podzespół łącząco-amortyzujący, który w momencie utraty równowagi aktywuje system hamujący
i na zasadzie kontrolowanego zwalniania liny znacznie zmniejsza siłę uderzenia w momencie zatrzymania upadku.

Zabezpieczenie indywidualne antyupadkowe – dobór i konserwacja

Wybór odpowiedniego systemu antyupadkowego na budowę powinien być podyktowany jej specyfiką. Niezbędna jest ocena potencjalnych zagrożeń, charakteru oraz środowiska pracy. Na podstawie tych elementów należy wybrać zabezpieczenie, sprawdzając dopuszczalne obciążenia, długości lin, rodzaj i wytrzymałość punktów zaczepienia. Ważna jest także ocena sprzętu pod kątem jego mobilności – czy wybrany system antyupadkowy na budowę łatwo jest zamontować w innym miejscu i czy w tym kontekście ma on jakieś ograniczenia.

Zabezpieczenia antyupadkowe budowlane, z których na co dzień korzystają Twoi pracownicy, muszą być stale sprawdzane. Tylko regularna konserwacja jest w stanie zapewnić odpowiednie działanie. Kontrole powinny być przeprowadzane zgodnie z zaleceniami producenta oraz obowiązującymi normami i przepisami. Podczas przeglądów należy zwrócić szczególną uwagę na stan lin, punktów zaczepienia, zamków bezpieczeństwa oraz urządzeń amortyzujących. Wszelkie uszkodzenia lub oznaki zużycia powinny skutkować natychmiastową wymianą danego elementu, lub całego systemu.

Szkolenie użytkowników z zakresu systemów antyupadkowych

Żadne zabezpieczenie indywidualne antyupadkowe na budowę nie daje gwarancji bezpieczeństwa, jeżeli jest niewłaściwie użytkowane i wykorzystywane, dlatego tak ważne jest przeszkolenie w tym zakresie pracowników, którzy na co dzień wykonują swoją pracę na wysokościach. Każdy pracownik powinien znać zasady bezpiecznej pracy oraz potrafić prawidłowo korzystać ze sprzętu ochronnego.

Zabezpieczenia antyupadkowe na budowę. Podsumowanie

Zabezpieczenie indywidualne antyupadkowe budowlane dla swoich pracowników znajdziesz w ofercie TLC Rental. W tej kategorii oferujemy między innymi system Alsipercha czy SkyReach. Ponadto mamy też zabezpieczenia krawędzi EPS. Z odpowiednio dobranymi zabezpieczeniami, praca na wysokości nie będzie stanowić już tak dużego ryzyka.