Jaka wysokość ogrodzenia placu budowy? Sprawdziliśmy to!

Każdy inwestor jest zobowiązany do odpowiedniego zabezpieczenia terenu inwestycji na czas budowy. Poprzez odpowiednie należy rozumieć zabezpieczenie zgodne z obowiązującymi przepisami w tym z ustawą Prawo budowlane oraz Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych. W dokumentach tych zostało określone m.in. to, jaka wysokość ogrodzenia placu budowy jest dopuszczalna i to właśnie na tym skupimy się w poniższym artykule. Warto w tym miejscu dodać, że po nowelizacji ustawy Prawo budowlane procedury dotyczące stawiania ogrodzeń na placach budowy zostały znacznie uproszczone i przy ogrodzeniach nieprzekraczających 2,2 metra nie ma już wymogu uzyskania pozwolenia na budowę czy zgłoszenia tego faktu do właściwej instytucji.

Wysokość ogrodzenia placu budowy – w jakich przepisach jest określona?

To, jaka wysokość ogrodzenia placu budowy jest dopuszczalna, reguluje:

  • ustawa Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. wraz z późniejszymi nowelizacjami, a w szczególności tą z 2015 roku;
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych.

Jaka jest minimalna wysokość ogrodzenia?

Minimalna wysokość, jaką powinno mieć ogrodzenie placu budowy to 1,5 metra. Jeśli zdecydujesz się na postawienie ogrodzenia tymczasowego w tej wysokości, to musisz pamiętać o tym, że poniżej 1,8 metra nie może być ono zakończone niebezpiecznymi elementami takimi jak:

  • drut kolczasty;
  • tłuczone szkło;
  • ostre przedmioty jak np. metalowe pręty, żyletki.

Przepis ten nie dotyczy jedynie ogrodzeń zabezpieczających budynki aresztów śledczych czy zakładów karnych.

W praktyce niewielu inwestorów decyduje się jednak na zabezpieczenie placu budowy, stosując minimalną wysokość ogrodzenia. Największą popularnością cieszy się ogrodzenie tymczasowe pełne, które sięga zazwyczaj do 3 metrów.

Jaka jest maksymalna wysokość ogrodzenia?

We wspomnianych przepisach nie zostało określone to, do jakiej wysokości może być ogrodzenie placu budowy, a jedynie wysokość, do jakiej można je budować bez zgłaszania tego faktu odpowiednim instytucjom. Wynosi ona 2,2 metra. Wszystkie ogrodzenia placu budowy powyżej tej wartości powinny zostać zgłoszone w odpowiednim starostwie lub urzędzie, który ma 21 dni na wniesienie sprzeciwu. Odmowa może mieć miejsce w sytuacji, w której ogrodzenie nie jest zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub ma stanąć w miejscu, w którym może ograniczać uczestnikom ruchu drogowego widoczność, stwarzając tym samym niebezpieczeństwo. Natomiast jeśli po upływie 21 dni od zgłoszenia inwestor nie otrzymał żadnych zastrzeżeń, to na zasadzie tzw. milczącej zgody, może rozpocząć zabezpieczenie placu budowy.

Wysokość ogrodzenia a miejscowe plany zagospodarowania terenu

To, co mówią przepisy na temat tego, do jakiej wysokości może być ogrodzenie budowlane to jedno. Istnieje jeszcze miejscowy plan zagospodarowania terenu, uchwalany przez poszczególne rady gminy lub miasta, w którym może być określone m.in. to, co możesz wybudować w obrębie swojej działki i do jakiej wysokości. Plan zagospodarowania przestrzennego i umieszczone w nim informacje, dotyczące minimalnej lub maksymalnej wysokości nie muszą pokrywać się z tymi przedstawionymi w pozostałych wymienionych dokumentach. Mogą na przykład całkowicie zakazywać stawiania w danym miejscu ogrodzenia lub np. nakazywać jedną konkretną wysokość. Każdy inwestor musi więc poznać również ten dokument, aby nie doprowadzić do samowoli budowlanej i związanych z nią konsekwencji.

Rozwiązania, dzięki którym nie trzeba przejmować się tym, jaka wysokość ogrodzenia budowy będzie odpowiednia

Podsumowując: ogrodzenie placu budowy powinno mieć co najmniej 1,5 metra wysokości i nie więcej niż 2,2 metra, w przypadku, gdy inwestor chce uniknąć zbędnych formalności. Jednocześnie nie ma zapisu, który zakazywałby budowy ogrodzenia powyżej 2,2 metra wysokości. Trzeba się jednak liczyć w tej sytuacji z koniecznością zgłoszenia chęci postawienia takiego ogrodzenia do odpowiedniej instytucji – urzędu miasta czy starostwa.

Ci, którzy cenią swój czas, mogą zdecydować się na gotowe rozwiązania – ogrodzenia tymczasowe ażurowe lub pełne w formie zakupu bądź wynajmu. A jeśli nie wiesz, które z nich sprawdzi się w Twoim przypadku, to zajrzyj do artykułu: “Ogrodzenie tymczasowe – pełne czy ażurowe?” Takie opcje pozwalają odciążyć inwestora, ponieważ dają również możliwość kompleksowej obsługi wraz z doborem odpowiednich rozwiązań, w tym dostosowania wysokości ogrodzenia, dostarczenia paneli oraz ich zamontowania.